drasi11 r

Την Τρίτη το πρωί ήρθε στο σχολείο μας ο αστυνόμος της γειτονιάς, ο κύριος Λεωνίδας Φράγκος. Μας μίλησε για αληθινά περιστατικά, τραυματισμούς στο δρόμο με το αυτοκίνητο αλλά και για ατυχήματα με ποδήλατα, τα αγαπημένα των παιδιών οχήματα. Μας είπε πως πρέπει να φοράμε κράνος και φωτεινά ή φωσφοριζέ ρούχα όταν κυκλοφορούμε τη νύχτα. Επίσης μας έδειξε βίντεο με την εκπαίδευση των αστυνομικών, αλλά και των βοηθών τους, των σκύλων.

drasi2 r

Αργότερα, ήρθε στο προαύλιο του σχολείου μας η ομάδα ΔΙ.ΑΣ με έναν μεγαλόσωμο, ειδικά  εκπαιδευμένο σκύλο, το Χένρυ. Ήμασταν χαρούμενοι που είδαμε από κοντά την ομάδα της ΔΙκυκλης ΑΣτυνόμευσης. Μας εξήγησαν ποια είναι η δουλειά τους καθώς και τι προσφέρουν οι σκύλοι στο έργο της αστυνομίας.

drasi3 r

Αυτό δεν ήταν ένα μάθημα όπως η Ιστορία ή τα Μαθηματικά που τα μαθαίνεις και μετά γράφεις κι ένα τεστ. Ήταν ένα διαφορετικό μάθημα, το οποίο δεν εμφανίζεται στα τεστ, αλλά στη ζωή μας. Σας ευχαριστούμε πολύ!

Κωνσταντίνα Σκιαδά

μαθήτρια της Πέμπτης τάξης