ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Ήταν μια εκδρομή που την περιμέναμε καιρό. Η επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού έγινε στις 16 Μαρτίου 2012 και μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Όταν φτάσαμε η υπεύθυνη του χώρου μας ενημέρωσε για το πρόγραμμα που θα ακολουθούσαμε.  Αμέσως μετά μπήκαμε στη «θόλο».

Ο χώρος έμοιαζε με πλανητάριο, το σχήμα του ήταν σφαιρικό και θύμιζε ουράνιο σώμα που αιωρείται.

Όπως μας είπαν  η προβολή ήταν διαδραστική και όχι στατική. Όλα φαίνονταν ζωντανά . Ήταν μια μοναδική εμπειρία και είχαμε την αίσθηση ότι ήμασταν κι εμείς κομμάτι της προβολής.

Το θέμα είχε σχέση με το περιβάλλον. Είναι ένα θέμα που είναι πάντα επίκαιρο, καθώς όλοι έχουμε καταλάβει ότι πρέπει να το φροντίζουμε , γιατί η ζωή και το μέλλον μας εξαρτάται απ΄αυτό.

idrima mizonous_ellinismou_res

Μετά το τέλος της προβολής επιστρέψαμε στο χώρο υποδοχής. Από εκεί μας οδήγησαν σε μια άλλη αίθουσα που είχε ως θέμα της τα μαθηματικά. Μας μίλησαν για τον Αρχιμήδη, μας εξήγησαν το «Πυθαγόρειο θεώρημα» ,καθώς και για το πώς εξελίχτηκε η επιστήμη των μαθηματικών στον αρχαίο ελληνικό κόσμο.

Όλα όσα ακούσαμε και είδαμε ήταν πάρα πολύ ενδιαφέροντα, όμως ο χρόνος τελείωσε και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Ήταν μια εκδρομή που δε θα ξεχάσουμε ποτέ.

Κατσούλη Ελένη ΣΤ2